Nadstandardní
přístrojové vybavení

Seznamte se s tím, co už jsme prostředků Nadačního fondu N pro naše oddělení pořídili, a co ještě plánujeme

CPAP a Vapotherm

CPAP (continuous positive airway pressure) je druh neinvazivní ventilace, která se provádí pomocí nosní masky nebo nostrilek. V případě, že předčasně narozené dítě vykazuje spontánní dechovou aktivitu, se využívá právě tento typ neinvazivní ventilace. Ta udržením jednotného pozitivního tlaku v dýchacích cestách pomáhá novorzencům snadněji dýchat a udržet tak adekvátní oxygenaci těla. Vzhledem k větší přirozenosti dýchaní, kterou tento druh ventilátoru umožňuje, je mnohem šetrnější k plicím předčasně narozeného novorozence.Přístroj Vapotherm byl pořízen v roce 2017 z prostředků Fondu (částka 208.000 Kč).

Dokovací stanice

Dokovacími stanicemi můžeme našim malým silákům dodat téměř všechno, co potřebují. Navíc díky přehlednému upozorňování zvukem i světlem usnadňují běžnou činnost našim sestřičkám, které rychleji rozpoznají, která konkrétní stanice oznamuje změnu.
Cena: 255 552 Kč (plánujeme pořídit pro obnovu přístrojového vybavení oddělení)

Monitory dechu

Monitory dechu jsou důležitou součástí při péči o naše pacienty, umožňují velmi rychle detekovat závažné stavy bezdeší a co nejrychleji přivolat pomoc spuštěním alarmu. Díky nim tak můžeme mít nejen my, ale i maminky, naše bojovníky stále pod kontrolou.Vzhledem k provozu na oddělení a životnosti přístrojů musíme toto vybavení často obnovovat.40 monitorů dechu jsme v poslední době získali darem od: Nadace Křižovatka, České dráhy, Saint-Gobain delegace ČR, Hapon

Transkutánní měření krevních plynů

Z různých důvodů jsou předčasně narozené nebo kriticky nemocné děti na Novorzenecké JIRP ventilované. V daných situacích je nutné časté kontrolování vnitřního prostředí, hlavně oxidu uhličitého a kyslíku. Většinou se k tomuto vyšetření využívá vyšetření z pár kapek krve, které nám dané hodnoty ozřejmí. Díky transkutánnímu měření můžeme tyto hodnoty získat ze senzoru umístěného na kůži novorozence, který je kontinuálně snímá. Přispívá tak k mnohem vyššímu komfortu péče o novorozence a snižuje množství vpichů a manipulace, které každý odběr přináší. Pořízeno v roce 2016, příspěvek Fondu 300.000 Kč (včetně spotřebního materiálu).

NIRS

NIRS (near-infrared spectrocopy) je v neonatologii stále studován stran jeho využití i v kombinaci s ostatními monitorovacími metodami. Jde o neinvazivní kontinuální monitoraci oxygenace tkání – např. mozku. NIRS monitoruje přísun kyslíku do mozku a následně i frakci, který byla využitá. Díky monitoraci jsme schopni lépe udržet kontinuitu oxygenace a vyhnout se výkyvům, na které je hlavně nezralý mozek předčasně narozených dětí velice citlivý. Pořízeno s přispěním Fondu v roce 2018.

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.