11. týden těhotenství

16.11.2014 18:27

Co se děje s maminkou 11. týden těhotenství?

Kromě nevolností vás může už v tomto týdnu těhotenství (ale i po celou dobu těhotenství) trápit častější močení nebo jen nutkání močit, a to i v době, kdy váš močový měchýř není plný. Je to dáno více faktory, v těle se zvyšuje objem celkové vody, průtok krve ledvinami je zvýšen a tvoří se více moči. Kromě toho zvětšená děloha (v tomto týdnu asi do velkosti pěsti) tlačí na močový měchýř. Sliznice močových cest jsou překrvené a po celou dobu těhotenství trvá zvýšené riziko močové infekce.
Při potížích s močením by vám lékař měl v každém případě vyšetřit moč, při známkách infekce předepíše léky. Neléčená močová infekce u těhotných může vést k zánětu ledvin a k ohrožení plodu, je zvýšeným rizikem předčasného porodu.

Pitný režim

I když budete mít problémy s častějším močením, hodně pijte. Snížíte tím riziko močové infekce (v koncentrované moči se snadno množí bakterie). V těhotenství se též zvyšuje celkový objem krve a vody v těle, potřeba tekutin je tedy vyšší.
Pitný režim znamená rovnoměrný denní příjem tekutin v množství 2-3 litry. K pití je nejvhodnější pramenitá voda, nejlépe nesycená  (CO2 způsobuje nadýmání), ovocné či bylinkové čaje. Slazené nápoje či nápoje s chininem vhodné nejsou.

Více o pitném režimu těhotné ženy: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/vyziva.html#vyziva3

 

Jak roste miminko 11. týden těhotenství?

11. týden těhotenství začíná vaše miminko rychle růst do délky, začínají mu vyzrávat vnitřní orgány. Až do  termínu porodu se také pozvolna mění proporce celého těla i jeho jednotlivých částí. Všechny vývojové procesy probíhají plynule, takže změny vzhledu plodu již nejsou tak dramatické, jako v prvních týdnech. Na druhé straně mezi nástupem jednotlivých procesů mohou být při srovnání i určité individuální časové rozdíly. Výsledkem všech dalších vývojových procesů je, že od konce embryonálního období roste vaše budoucí miminko "do krásy".

Na začátku třetího lunárního měsíce je hlava plodu stále hodně velká, téměř stejně velká jako celé tělíčko.  Kolem mozku i v hlubších vrstvách obličeje se postupně formují hutnější chrupavčité a kostěné základy lebky. Zřetelné začínají být také zpočátku drobné svaly.
Obličej je stále rozsahem velmi malý, jeho rysy se začínají zjemňovat. Za očními víčky, která spolu rychle srůstají, prosvítají vyvíjecí se očička. Oči nemají dosud založeny všechny své budoucí součásti. Díky pigmentu v sítnici se jeví jako tmavé kulaté terčíky.

Pokračuje vývoj všech vnitřních orgánů, jejich základy se podstatně zvětšují. U některých jsou už patrné známky funkce.
Játra jsou v této době veliká a tvoří se v nich krvinky.
Oporu těla tvoří páteř - jednotlivé obratle jsou zatím chrupavčité, brzy se ale začínají přeměňovat v kosti. Žebra, která tvoří hrudní koš, pocházejí ze stejného materiálu jako obratle páteře a mají i podobný vývoj. Přes stále tenkou a průsvitnou kůži jsou obrysy jednotlivých žeber po stranách trupu dobře viditelné.
Vývoj kostí pokračuje až do narození a ani tehdy ještě nebude ukončen.
Délka plodu od temene k zadečku je asi 4 cm, váha kolem 8g.

Více o vývoji miminka v tomto týdnu a sonografické snímky: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/devaty-desaty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/11-tyden