13. týden těhotenství

16.11.2014 18:29

Co se děje s maminkou 13. týden těhotenství?

13. týden těhotenství vám končí první trimestr gravidity. Váhový přírůstek je zatím velmi malý (asi 1-2 kg), od tohoto období začnete přibírat rychleji. Možná jste si povšimla otoku dásní a snadného krvácení z dásní, zvláště při čištění zubů. Je to běžný problém v těhotenství, který po porodu vymizí. Používejte měkčí kartáček, zkuste výplachy úst adstringentními roztoky (heřmánek, ústní voda), dbejte na dostatek vitamínů ve stravě.
Stravujte se pestře, ale příliš nemlsejte.

Je vhodné začít provádět cviky pro těhotné, střídejte cvičení na posílení svalstva zad a pánevního dna se cviky relaxačními https://documents.babyonline.quonia.cz/cviceni1.pdf. Poslouchejte hudbu, choďte na procházky do přírody. Vhodné je také plavání.

Péče o chrup v těhotenství

Traduje se, že těhotenství je příčinou zvýšené kazivosti zubů. Přímo tomu tak není. V graviditě nepochybně dochází ke zhoršení již stávajících zubních kazů, takže se dosud projeví nepoznané či neošetřené kazy.

Nově vzniklé kazy či zvýšená kazivost zubů v těhotenství je však způsobena celou řadou jiných faktorů:

  • zhoršenou hygienou dutiny ústní, z důvodu těhotenských nevolností (pocit na zvracení při čištění zadních zubů)
  • časté zvracení snižuje pH v dutině ústní a kyselé žaludeční šťávy narušují povrch zubů
  • mnohdy se mění stravovací návyky – jednak složení potravy (častá chuť na sladké či kyselé), ale zejména frekvence příjmu potravy
  • během těhotenství může mít slina trochu odlišné složení a může být oslabena její ochranná funkce při vyrovnávání kyselosti prostředí
  • těhotenským zánětem dásní (gingivitis gravidarum) – v těhotenství mají dásně větší sklon ke krvácení, které maminku od řádného čištění odrazuje; na místě je však zvýšená péče

Na prvním místě je samozřejmě dokonalá ústní hygiena. Čistěte si zuby minimálně 2x denně alespoň 2-3 minuty. Omezte mlsání a pití sladkých nápojů.
Svého zubního lékaře byste měla navštívit během těhotenství minimálně jednou (v optimálním případě dvakrát), potvrzení o zubním ošetření si nechejte zapsat do těhotenské průkazky.

Více o péči o chrup nejen v těhotenství: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/pece-o-chrup-v-tehotenstvi.html

Jak roste miminko 13. týden těhotenství?

13. týden těhotenství růst tělíčka do délky rychle pokračuje. Hlava se zvětšuje také, ale vzhledem k ostatním částem těla již poněkud pomaleji.

Horní a dolní oční víčka jsou stále spojena. V ústní dutině se pod dásní objevují základy prvních mléčných zubů. Pokračuje vývoj ušního boltce, který se poněkud zvětšuje a má nepravidelně hrbolatý vzhled.

Mění se vzhled přední stěny trupu. Břišní dutina se zvětšuje a pupeční kýla mizí. Poněkud klesá krvetvorba v játrech, krvinky se nyní začínají vyvíjet i ve slezině.

Ledviny začínají produkovat moč, která se vylučuje do plodové vody.

V 13. týdnu těhotenství plod měří od temene k zadečku asi 7 cm, váha se pohybuje mezi 14-20g.

Jak vypadá miminko 13. týden těhotenství?

Nadační fond N

Plod o velikosti 62 mm ve 13. týdnu těhotenství (12+4). Na všech snímcích je snadno rozeznatelná lebka s obličejovou částí, páteř plodu a jeho dolní končetiny.

Naddační fond N

Plod o velikosti 70 mm ve 13. týdnu těhotenství (12+3)

Nadační fond N

Plod o velikosti 81 mm ve 13. týdnu těhotenství (12+5)

Více o vývoji miminka v tomto týdnu: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/jedenacty-dvanacty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, kde byly rovněž pořízeny ultrazvukové snímky, autor: MUDr. M. Pětroš.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/13-tyden