14. týden těhotenství

16.11.2014 18:30

Co se děje s maminkou 14. týden těhotenství?

14. týden těhotenství vstupujete do druhého trimestru těhotenství. Potíže spojené se začátkem těhotenství začínají pomalu ustupovat. Hladiny těhotenských hormonů se ustálily.

Druhý trimestr bývá nejhezčím obdobím z celého těhotenství. Váš přírůstek na váze ještě není veliký, přibližně asi 2 kg. Okolí vaše těhotenství ještě nevnímá, vy se však budete lépe cítit ve volnějším oblečení. Pokud nechcete či nemůžete utrácet, není nutné kupovat drahé těhotenské oblečení, oslovte kamarádky,  neváhejte nakoupit ve výprodeji větší velikosti nebo zkusit bazarové těhotenské oblečení.

Více o oblečení v těhotenství: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/tehotensky-satnik.html

Kouření v těhotenství

Cigaretový kouř a látky v něm obsažené přecházejí z plic do krve. V případě, že je žena – kuřačka těhotná, pak přecházejí i do krve plodu, na který mají prokazatelně škodlivý účinek.
Kouření matky má prokazatelně vliv na růst plodu, dochází velmi často ke zhoršení funkce placenty a následně k zaostávání růstu. Výsledkem bývá růstová retardace (zpomalení růstu) plodu, spojená  v extrémním případě až s nutností ukončení těhotenství předčasně i přes nezralost plodu.
U dětí hrozí vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence. Z dalších komplikací to jsou neurologické abnormality a poruchy chování.
Děti silných kuřaček mívají nízkou porodní hmotnost, mohou hůře prospívat a navíc jsou ohroženy „pasivním“ kouřením již od narození.

Kuřačky mají samy dvakrát vyšší riziko rozvoje poporodních zdravotních komplikací s následkem smrti než nekuřačky!

Riziko pro plod u pasivní kuřačky je stejné jako u ženy, která vykouří 1 – 5 cigaret za den - požádejte tedy o toleranci i vaše nejbližší.

Naštěstí v těhotenství dochází celkem často ke ztrátě chuti na cigaretu, takže hodně žen kouření zcela zanechá či je silně omezí.

Pokud se vám povedlo v těhotenství zanechat kouření, již se k němu po porodu nevracejte! Prospějete tak sobě, vašemu okolí a bude to největší dárek pro vaše dítě.

Více o kouření v těhotenství: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/koureni-v-tehotenstvi.html

Jak roste miminko 14. týden těhotenství?

Během třetího měsíce rostou velmi rychle horní končetiny. Na konci měsíce již dosáhnou ve vztahu k celému tělu správné relativní délky. Dolní končetiny v růstu zaostávají, jsou dosud vzhledem k ostatním proporcím těla velmi krátké. Jak horní, tak dolní končetiny jsou velmi hubené.
Nadále pokračuje vývoj zevního genitálu, ale určení pohlaví je zatím obtížné.

V tomto období začíná na téměř celém povrchu těla miminka rašit jemné ochlupení, tzv. lanugo.  Má ochrannou funkci, zachytává maz, který tvoří kožní buňky. Před narozením lanugo vymizí.

Na konci třetího měsíce jsou některé svaly natolik vyvinuté, že se dokáží stáhnout. Pohyby těla jsou ale ještě natolik slabé, že je matka zatím nepociťuje. Na druhé straně plod již aktivně reaguje na mechanické podráždění.  Pohyby je možné pozorovat během vyšetření ultrazvukem.

Miminko se volně vznáší v plodové vodě, jejíž objem je v tomto období asi 30 ml. Pochází z plazmy mateřské krve, k miminku se dostává difuzí přes plodové obaly. Plod vodu polyká a zase vylučuje ledvinami, které již zahajují svou činnost.
Délka plodu je na konci 14. týdne asi 8 – 9 cm. Hmotnost plodu se pohybuje kolem 25 -  30 g.

Jak vypadá miminko 14. týden těhotenství?

Nadační fond N

Plod o velikosti 81 mm ve 14. týdnu těhotenství (13+5)

Více o vývoji miminka ve 14. týdnu těhotenství: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/jedenacty-dvanacty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, kde byly rovněž pořízeny ultrazvukové snímky, autor: MUDr. M. Pětroš.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/14-tyden