15. týden těhotenství

16.11.2014 18:31

Co se děje s maminkou 15. týden těhotenství?

Postava se vám v následujících týdnech těhotenství začne rychleji měnit, váhový přírůstek od 15. týdne těhotenství bude výraznější. V děloze se zvětšuje množství plodové vody, bříško tím rychleji roste.

Pokud stále ještě trpíte nevolnostmi, věřte, že brzy ustanou, a vy budete prožívat nejhezčí období z celého těhotenství. Nebojte se naplánovat si výlet do přírody nebo prodloužený víkend s přáteli.


Důležité zkratky v těhotenské průkazce

TP – termín porodu, PM – poslední menses, UZ- ultrazvuk,  PP – první pohyby, TK - krevní tlak , TT může znamenat i tělní teplota, OP - ozvy plodu,  Rh - Rh faktor, ABO - systém krevních skupin ABO (patří zde krevní skupiny A, B, AB a 0), SC – císařský řez,  BWR - vyšetření na syfilis, B v moči - přítomnost bílkoviny v moči, C v moči - přítomnost cukrů v moči VVV - vrozené vývojové vady
oGTT -  test sloužící k  odhalení cukrovky,  HBsAg –  test, který nás informuje o prodělané žloutence typu B,  CS – cervix skore - bodový systém, který slouží k hodnocení  pohmatového vyšetření porodních cest (děložního hrdla)
CRL - vzdálenost mezi temenem a kostrčí plodu, která se měří ultrazvukem.
BPD – průměr hlavičky mezi spánkovými kostmi, AC –obvod břicha plodu FL - délka stehenní kosti plodu

Více na https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/tehotenska-prukazka/zkratky-v-tehotenske-prukazce.html

Jak roste miminko 15. týden těhotenství?

15. týden těhotenství pokračuje rychlý růst tělíčka plodu do délky. Na konci 4. měsíce tvoří hlavička asi třetinu celkové délky plodu. Mozek pokračuje ve svém vývoji. Na jeho povrchu se již vytvořila tenká vrstvička šedé hmoty.
Na povrchu hlavičky začíná být patrná část porostlá vlasy. Na okrajích očních víček se objevují jemné řasy. Oční víčka jsou stále srostlá.

Boltec ouška má už v podstatě definitivní tvar.

Celé tělíčko je pokryté velmi tenkou pokožkou. Jsou v ní již založeny všechny obvyklé vrstvy. Objevují se první buňky, které obsahují pigment. Jejich množení patří k faktorům, které v budoucnu ovlivní zbarvení kůže. Celý povrch těla je pokryt velmi jemnými kožními chloupky (lanugo).

V 15. týdnu těhotenství plod měří od temene k zadečku 9 - 10 cm, váží asi 40 – 50 g.

Více o vývoji miminka 15. týden těhotenství: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/trinacty-az-sesnacty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/15-tyden