17. týden těhotenství

16.11.2014 18:33

Co se děje s maminkou 17. týden těhotenství?

Od druhého trimestru těhotenství vás může trápit zácpa, zvyšuje se pigmentace kůže (nejvíce ve střední čáře pod pupkem – tzv. linea fusca, tmavnou dvorce prsních bradavek, oblast genitálu, mateřská znaménka a pihy).

Některé ženy mohou zaznamenat pigmentové skvrny v obličeji.

Pigmentové skvrny po porodu po určitém čase vymizí. Pokud máte citlivou pleť, můžete potíže zmírnit používáním ochranných opalovacích prostředků, neboť na slunci se skvrny zvýrazňují.

Více: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/pece-o-kuzi-v-tehotenstvi.html

Subjektivní test opalovacích prostředků na velmi citlivé pokožce

Zácpa v těhotenství

V druhém trimestru těhotenství vás může začít trápit zácpa. Nezapomínejte tedy na pravidelný pohyb, pijte dostatek tekutin a jezte na vlákninu bohaté potraviny (celozrnné výrobky, rýže natural, zelenina..).

Pokud máte se zácpou větší obtíže (či se vám vyskytly hemoroidy) zkuste masáž břicha po směru hodinových ručiček ještě ráno v lůžku, poté vypít hrnek vlažné vody. Snídejte asi s půlhodinovým odstupem. Pokud obtíže přetrvávají, poraďte se se svým lékařem o použití glycerinových čípků.

Více: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/zacpa-v-tehotenstvi.html

Jak roste miminko 17. týden těhotenství?

V tomto období těhotenství plod rychle roste, výrazně se prodlužují dolní končetiny, takže tělní proporce jsou již dost vyrovnané a podobají se v podstatě proporcím mezi jednotlivými částmi těla při narození. Plod končetinami čile pohybuje. Při vyšetření ultrazvukem jej často nachytáme, jak si cucá paleček na ruce nebo dokonce na noze.

Srdeční akce plodu je asi dvakrát rychlejší než srdeční akce matky.

Plod měří v 17. týdnu těhotenství od temene k zadečku 11 - 12 cm a váží 90 - 100 g.

Více o vývoji miminka 17. týden těhotenství:https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/trinacty-az-sesnacty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/17-tyden