2. týden těhotenství

16.11.2014 18:18

Co se děje s maminkou 2. týden těhotenství?

Cítíte se dobře, vaše menstruace skončila. V tomto týdnu "těhotenství" začíná v děloze narůstat nová bohatě prokrvená sliznice. Děloha se tak připravuje na přijetí oplozeného vajíčka, které zatím dozrává ve vaječníku. Věnujte se všem aktivitám, snažte se být v dobrém psychickém rozpoložení, nepřepínejte své síly.

Jak roste miminko 2. týden těhotenství?

Ve 2. týdnu těhotenství se jeden z rostoucích folikulů s vajíčkem ve vaječnících začíná odlišovat od ostatních, roste rychleji, postupně se vyklenuje jako puchýřek nad povrch vaječníku. Folikul má průměr až 2 cm, uvnitř je dutinka vyplněná tekutinou a vajíčko, které má velké jádro. Je to největší buňka lidského těla. Kolem 14. dne cyklu folikul praská a vajíčko je vyplaveno k vejcovodu – tzv. ovulace.

Nadační fond N

Je možno ovlivnit pohlaví dítěte?

Vajíčko i spermie mají na rozdíl od jiných buněk lidského těla pouze poloviční počet chromozomů. Vajíčko má vždy 22 chromozomů + jeden pohlavní chromozom X (tedy 23X), spermie má 22 chromozomů jeden pohlavní chromozom buď X nebo Y (tedy 23X nebo 23Y). Spojením vajíčka a spermie vznikne oplozené vajíčko (zygota) s plným počtem chromozomů 46, a to buď 46XX nebo 46XY. Tím je dáno genetické pohlaví jedince 46XYmužské, 46XXženské. Spermie nesoucí chromozom X a spermie nesoucí chromozom Y mají trochu odlišné vlastnosti. Ta, která nese pohlavní chromozom Y je menší a rychlejší, spermie nesoucí chromozom X je větší a pomalejší. Ovlivnění pohlaví naštěstí není prakticky možné a všechny doporučené návody vychází spíše z pověr, byť se některé opírají o vědecké poznatky o velikosti spermií. Jedna z nejčastějších rad je ta, že pokud si pár plánující dítě přeje více chlapečka, měl by se pohlavní styk uskutečnit v den ovulace nebo těsně po ní (spermie Y je lehčí a rychlejší a k vajíčku ve vejcovodu dorazí rychleji). Pokud si přejí více holčičku, měl by se pohlavní styk uskutečnit 2-3 dny před ovulací (spermie nesoucí chromozom X je větší a pomalejší, zato déle přežívá). Na uvolnění vajíčka si v klidu počká.

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/2-tyden