20. týden těhotenství

16.11.2014 18:35

Co se děje s maminkou 20. týden těhotenství?

Kolem 20. týdne těhotenství byste měla absolvovat druhé ultrazvukové vyšetření. Toto vyšetření se specializuje na odhalení případných vad plodu, dále se zjišťuje uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu. V případě nejasného nálezu nebo zvýšeného rizika se doplňuje podrobné vyšetření srdce plodu lékařem – specialistou.

Na vyšetření ultrazvukem vám rádi vytisknou obrázek vašeho miminka!

20. týden těhotenství začínají i prvorodičky cítit první pohyby plodu, zpočátku bývají vnímány spíše jako lechtání či bublání, postupně budou nabývat na intenzitě – miminko začíná kopat.

Sex v těhotenství

Sexuální aktivity během těhotenství nejsou pokládány za škodlivé. Výjimku tvoří stavy jako krvácení, vcestná placenta, hrozící předčasný porod, a další, na které vás upozorní váš lékař. 

Je vhodné, aby žena realizovala svůj sexuální život v těhotenství podle svého přání - ona volí frekvenci pohlavního styku, ona volí polohy a aktivity, které jí vyhovují a které chápavý partner akceptuje. Někdy má žena paradoxně vlivem překrvení malé pánve větší chuť k pohlavnímu styku, přičemž prožívání orgasmu bývá nezměněno.

Koncem těhotenství mohou sexuální aktivity - nechráněný pohlavní styk - urychlit nástup porodní činnosti. Děje se tak z důvodu přítomnosti prostaglandinů ve spermatu.
Více o sexu v těhotenství: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/aktivity-sporty/sex-v-tehotenstvi.html

Jak roste miminko 20. týden těhotenství?

Rychlý růst plodu do délky pokračuje i v těchto týdnech. Výrazně rostou do délky dolní končetiny a vyrovnávají tak své předchozí zpoždění.

Na tělním povrchu jsou velmi jemné chloupky – lanugo.  Jemné chloupky lanuga najdeme zpočátku i na dlaních a na chodidlech, před koncem gravidity ale vymizí.

Na povrchu kůže dlaní a chodidel jsou již jasně vykreslené obrazce kožních rýh. Jejich uspořádání je pro každého člověka charakteristické, dědičně dané a po celý život neměnné.

Pohyby plodu jsou důraznější. Ručičky ohmatávají okolí. Paleček se dostane občas do úst a plod jej rty a jazykem dumlá. Nožičky vydatně kopou.

Volný pohyb plodu ve všech směrech zajišťuje pupečník, jehož délka dosahuje asi 50 cm. Cévy, které zásobují plod kyslíkem, živinami a dalšími důležitými látkami, probíhají v pupečníku spirálovitě. To je chrání před poškozením při natažení pupečníku.

Srdeční akce je velmi rychlá, srdce plodu tepe dvakrát rychleji než srdce matky.

V amniovém vaku je asi 350 ml plodové vody. Vzhledem k tomu, že plod roste v této době rychleji, než se zvětšuje děloha, začíná docházet k jeho občasným kontaktům s děložní stěnou – těhotná žena vnímá pohyby miminka.

20. týden těhotenství plod od temene k zadečku měří 14 - 16 cm a váží asi 260 g.

Více o vývoj miminka ve 20. týdnu těhotenství: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/sedmnacty-az-dvacaty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/20-tyden