21. týden těhotenství

16.11.2014 18:36

Co se děje s maminkou 21. týden těhotenství?

Zakulacování bříška vám v tomto období těhotenství může způsobit vystupování pupíku. Je to zcela běžné.

Vaše tělo začíná rovněž více zadržovat vodu, časté bývají otoky na prstech rukou (těsné prstýnky raději odložte) a na nohou. Výraznější otoky je třeba konzultovat s gynekologem. Do poradny byste měla chodit každé 4 týdny.

Více o otocích na: tehotenstvi/problemove-situace/otoky-v-tehotenstvi.html

Srdce vašeho miminka bije již tak intenzívně, že je možné ozvy plodu poslouchat pomocí stetoskopu přiloženého k břichu těhotné ženy.

Hemeroidy

Těhotenství bývá obdobím, kdy se hameroidy objeví u ženy často vůbec poprvé. Nejčastěji se objeví kolem 20. týdne gravidity. Jedná se o rozšířené žíly (žilní městky) v oblasti konečníku, ve kterých městná krev právě vinou tlaku zvětšené dělohy na pánevní dno. Projevují se pocitem tlaku, svěděním a bolestí, někdy krvácením či zanícením. Za porodu může vyhřeznout sliznice konečníku na části nebo celém obvodu jako sytě červený hroznovitý útvar.

Léčení bývá v těhotenství pouze zklidňující, pomocí koupelí v dubové kůře či slabě růžovém roztoku hypermanganu, chlazení pomocí sáčků s ledem.  Z léků je možno zakoupit čípky či masti s analgetiky a anestetiky v každé lékárně.

Naštěstí po porodu tyto problémy většinou vymizí.

Zkuste předejít zácpě tím, že budete pít dostatek tekutin, jíst stravu bohatou na vlákninu a dodržovat přiměřenou fyzickou aktivitu! Snížíte tak riziko vzniku haemorrhoidů.

Více o těchto potížích na: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/bezne-tehotenske-potize.html#tehu-potize8

Jak roste miminko 21. týden těhotenství?

Miminko se stále velmi aktivně pohybuje, neboť má dostatek místa, má již také svůj rytmus spánku a bdění.  Vy můžete mít pocit, že „kope“ právě nejvíc, když se ukládáte ke spánku, v tuto chvíli pohyby nejvíce vnímáte.

V tomto období miminko stále rychle roste, všechny vnitřní orgány vyzrávají a postupně se ujímají své funkce, dokončuje se výstavba sliznic, buňky jednotlivých orgánů začínají mít definitivní uspořádání.

Velký vývoj prodělává též mozek, jasně se odděluje šedá a bílá hmota mozková, povrch mozku však dosud postrádá mozkové záhyby – je téměř hladký. Postupně se vytváří nervová spojení.

Pohlavní orgány jsou již zřetelně diferencovány.
U dívek je již v tomto týdnu ve vaječnících vytvořena zásoba vajíček na celý život.

Vývoj miminka: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/sedmnacty-az-dvacaty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/21-tyden