22. týden těhotenství

16.11.2014 18:36

Co se děje s maminkou 22. týden těhotenství?

Nadále přibíráte na váze asi 0,5 kg týdně. 22. týden gravidity je celkový přírůstek nejčastěji kolem 4 kg. Zvětšující se bříško už je na vás dobře vidět.

Mohou vás začít trápit křeče v nohách (především noční) či tuhnutí bříška. Při noční křeči v lýtku nepropínejte špičku nohy, naopak přitáhněte ji k bérci směrem vzhůru a křeč ustane.

Nejčastější příčinou bývá nedostatek hořčíku (magnesia), po konzultaci s vaším gynekologem ho začněte užívat.

V noci a při odpočinku lehávejte raději na levém boku, zmírníte tím tlak těhotné dělohy na dolní dutou žílu a tím se zmírní otoky dolních končetin a můžete tak předejít i kolapsům či slabosti, ke kterým často dochází právě v poloze na zádech .

Tuhnutí břicha v těhotenství

Tuhnutí břicha, tonizace, nepravé kontrakce či poslíčky jsou častým steskem těhotné ženy. Často vedou k obavám o možný předčasný porod nebo jinou komplikaci v těhotenství.

Některé ženy pociťují tzv.“nepravé kontrakce“ již od velmi časných stádií těhotenství. Většina žen je začíná pociťovat v průběhu druhého nebo třetího trimestru gravidity. Jsou však i těhotné, které poslíčky nevnímají vůbec. Podstatou poslíčků je ztuhnutí děložní svaloviny (stěny dělohy) po dobu většinou 1 – 2 minut.

Co pomůže?

  • dostatečná hydratace – tonizace jsou někdy způsobené nedostatkem tekutin v organismu, proto je vhodné vypít v těhotenství 2,5 -3 litry tekutin denně.
  • rytmické dýchání – někdy přispěje k úlevě
  • změna polohy – někdy pomůže leh na levém boku či chůze nebo změna aktivity
  • teplá sprcha, vana
  • vyprázdnění močového měchýře – plný močový měchýř může někdy tonizace vyvolat
  • magnesium (hořčík) – magnesium ve formě tablet, sáčků s rozpustným práškem, anebo minerálních vod s vysokým obsahem hořčíku, dodržet doporučené dávkování lékařem a množství magnesia nezvyšovat

Více na https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/tuhnuti-bricha.html

Jak roste miminko 22. týden těhotenství?

Pokud je miminko vzhůru, naslouchá již zvukům okolí. Intervaly bdění se začínají prodlužovat.
Mozek stále zvětšuje svůj objem, tvoří se další a další nervová spojení. Jedním z prvních smyslů, které dokončí svůj vývoj, je hmat.
Obličej miminka je již jasně vytvořen, vypadá jako zmenšený novorozenec. Oční víčka jsou stále ještě spojena, ale v následujících týdnech se začnou oddělovat. Obočí i řasy jsou již vytvořeny, pod spojenými víčky se začíná vybarvovat duhovka.
Na rukou i nohou jsou vytvořeny nehty.

Miminko měří ve 22. týdnu těhotenství od temene k zadečku asi 19 cm, váží zhruba 350 g.

Více o vývoji miminka 22. týden těhotenství: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/sedmnacty-az-dvacaty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/22-tyden