26. týden těhotenství

16.11.2014 18:41

Co se děje s maminkou 26. týden těhotenství?

Pálení žáhy

Vzhledem k rychlému růstu plodu v poslední fázi těhotenství a přibývání plodové vody dochází k markantnímu zvětšování dělohy, která jednak vyklenuje přední stěnu břicha budoucí maminky, jednak vytlačuje nitrobřišní orgány. Může vás začít trápit pálení žáhy. Zvětšená děloha totiž vytlačuje žaludek nahoru, což spolu s pomalejším vyprazdňováním v těhotenství může způsobit návrat kyselých žaludečních šťáv do dolní části jícnu.

Co pomáhá? Při odpočinku si podkládejte více pod hlavu, jezte raději vícekrát za den malé porce, dávejte pozor na jídla kořeněná, hodně sladká či hodně kyselá. Vyhýbejte se nápojům syceným CO2 (perlivé vody).

Dýchání v těhotenství

V těhotenství se zrychluje dechová frekvence asi o 10 dechů za minutu, navíc se téměř o polovinu zvětší dechový objem (množství nadechnutého vzduchu za jednu minutu), stoupá spotřeba kyslíku.

V důsledku vyššího postavení bránice, která je vytlačena těhotnou dělohou do zvýšené polohy, mají však plíce menší kapacitu. To může způsobit zvýšené zadýchávání a pocit nedostatku dechu i u fyzicky zdatných těhotných.
 

Jak roste miminko 26. týden těhotenství?

Sluch vašeho miminka je nyní díky pokračujícímu vývoji ušních nervů citlivější než dříve. Dítě nyní slyší nejen váš hlas, ale i hlas osoby, se kterou mluvíte.

Miminko je také čím dál šikovnější díky neustálé tvorbě nových nervových spojení v mozku. Již nyní je vytvořena dominantní hemisféra, to je ta polovina mozku, která určuje i to, zda dítě bude v budoucnu pravák nebo levák.

Očička jsou v tomto týdnu plně dotvořena, miminko je začíná pomalu otevírat. Duhovka je zabarvena modře, k jejímu konečnému vybarvení dojde až po narození.

Pohlavní diferenciace je zcela ukončena, v této fázi vývoje již dochází u chlapečků k sestupu varlat do šourku, u dívek k prohlubování pochvy.

Miminko měří od temene k zadečku 26. týden těhotenství asi 23 cm a váží asi 850 g.

Vývoj miminka ve 26. týdnu těhotenství: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/dvacatyprvni-az-dvacatypaty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/26-tyden