27. týden těhotenství

16.11.2014 18:41

Co se děje s maminkou 27. týden těhotenství?

27. týden těhotenství končí II. trimestr gravidity. Přírůstek váhy je velmi individuální, průměrně to bývá kolem 6 - 7 kg. Změna šatníku je už nevyhnutelná.

Začnete se postupně cítit neohrabaná, snadno se unavíte. Nebojte se odpočívat i přes den! Jak to jen půjde, podložte si nohy do zvýšené polohy, pokud vás pálí žáha, dávejte si více pod hlavu.

Pokud jste tak již neučinila, zkuste se zajímat o kurzy cvičení pro těhotné (nácvik dýchání při porodu je velmi důležitý).

https://www.babyonline.cz/porod/predporodni-priprava.html

Krevní oběh v těhotenství

Celý krevní oběh se přizpůsobuje zvýšeným nárokům. Srdeční frekvence matky (počet tepů za minutu) se zvýší asi o 10 – 15 úderů. Dochází tak ke zrychlení krevního oběhu.

Zvětšuje se i celkový objem krve (o více než 30%). Červených krvinek přibude méně než krevní plazmy, dochází tak ke zředění krve a běžné anémii (chudokrevnosti) v těhotenství.

Bílých krvinek (leukocytů) naopak mírně přibývá, stejně tak jako stoupá hladina fibrinogenu (látka, která způsobuje vyšší náchylnost ke srážení krve).

Stoupá též hladina cholesterolu v krvi.

Jak roste miminko 27. týden těhotenství?

Miminko rychle roste a přibývá na váze, v následujících týdnech začne mít v děloze méně místa a jeho poloha se postupně ustálí.

Na koncích prstíčků jsou již dobře patrné tvrdé ploténky nehtů. K volným okrajům posledních článků prstů ale ještě nedosahují. Přibývá také kožního mázku. Na jeho produkci se podílejí nejen odloupané buňky pokožky, ale také mazové žlázky. Kůže je stále vrásčitá, ale postupně se vytváří vrstva podkožního tuku.

Miminko nejen polyká, ale též vdechuje a vydechuje plodovou vodu. Nacvičuje si tak dýchací pohyby. Samo by ale ještě v případě narození dýchat nedokázalo.

Miminko měří 27. týden těhotenství od temene k zadečku asi 24 cm, váží přibližně 1000g.

Více o vývoji miminka 27. týden těhotenství: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/dvacatyprvni-az-dvacatypaty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/27-tyden