28. týden těhotenství

16.11.2014 18:42

Co se děje s maminkou 28. týden těhotenství?

28. týden začínáte poslední třetinu těhotenství! Začnete být méně pohyblivá vzhledem k stále se zvětšujícímu bříšku. Děloha nyní dosahuje asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a hrudní kostí. Občas můžete vy i váš partner pozorovat přes břišní stěnu pohyby dítěte, někdy se rýsuje obrys hlavičky, jindy lze nahmatat malé pohybující se části (patičky, ručičky).

Do těhotenské poradny (liší se dle jednotlivých lékařů a dle průběhu těhotenství) chodíte mezi 23. - 32. týdnem každé 4 týdny.

Pokud jste se ještě nerozhodla, měla byste začít uvažovat, ve které porodnici budete rodit. K vašemu rozhodnutí může přispět dnes už téměř běžná možnost prohlídky porodnice včetně možnosti alternativních způsobů vedení porodu. Přítomnost partnera u porodu je dnes již téměř všude samozřejmostí. Ve většině porodnic se konají též předporodní kurzy pro vás i partnera a cvičení pro těhotné.

Seznam porodnic, včetně toho, co zajímavého mohou rodičkám a jejich rodinám nabídnout najdete na https://www.babyonline.cz/porodnice.html

Rh negativní matka a Rh pozitivní dítě

U všech těhotných se vyšetřuje krevní skupina a Rh faktor. Přítomnost možných protilátek se během těhotenství vyšetřuje třikrát (přibližně ve 12., 24. a 32. týdnu). U Rh negativních matek může dojít k tvorbě protilátek proti Rh faktoru dítěte (v případě, že je dítě po otci Rh pozitivní). Během prvního těhotenství je toto riziko nepatrné (neboť nedochází k mísení krve matky a plodu), po porodu (potratu), kdy k tomuto kontaktu částečně dojde, si však matka může tyto protilátky vytvořit a při každém dalším těhotenství má již protilátky vytvořeny. Riziko poškození plodu tedy hrozí až při dalších těhotenstvích.

Dříve tato situace mohla být příčinou opakovaných potratů nebo závažných žloutenek až úmrtí novorozenců.

Dnes většinou každá Rh negativní matka dostane po porodu (či potratu) do 72 hodin injekci protilátek. Tato podaná protilátka zničí v krvi matky Rh+ krvinky plodu dříve, než si tělo matky začne vůči nim tvořit vlastní protilátky. Další dítě tak již není ohroženo.

Jak roste miminko 28. týden těhotenství?

Oční víčka jsou již úplně oddělena. Plod je schopen reagovat na zevní podněty mrkáním.

Koncem tohoto období ztrácí kůže plodu svou průsvitnosta nabývá postupně růžové barvy. Tyto změny vzhledu plodu souvisejí s tvorbou kožního vaziva a podkožního tuku. Jejich množství se proti předchozímu období téměř zdvojnásobí. V kůži pokračuje vývoj kožních žlázek. Jsou již založeny také mléčné žlázy.

Kosti stále rostou a sílí.

Miminko začíná mít v děloze méně místa, přibližně do 34. týdne gravidity se jeho poloha ustálí (nejčastěji hlavičkou dolů), ale kolem 30. týdne bývá přibližně ještě 20% miminek zadečkem dolů. .

Plod měří ve 28. týdnu těhotenství od temene k zadečku asi 25 cm a váží více než 1000 g.

Více o vývoji miminka 28. týden těhotenství: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/dvacatysesty-az-dvacatydevaty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/28-tyden