29. týden těhotenství

16.11.2014 18:43

Co se děje s maminkou 29. týden těhotenství?

29. týden těhotenství již vážíte asi o 7 – 8 kg více. Hůře se vám dýchá, při rychlejší chůzi či chůzi do kopce se velmi zadýcháte. Mohou vás začít trápit stahy dělohy (tzv. poslíčky), které nyní již můžete vnímat i mírně bolestivě. V prsech se začíná ve větší míře tvořit nažloutlé kolostrum, které bude po porodu první důležitou stravou pro vaše dítě. U některých žen jej lze vytlačit bradavek již od počátku těhotenství.

Děloha tlačí na močový měchýř, chodíte často močit, a to i v noci. Hodně se potíte, dbejte o dostatek tekutin!!

Je zcela běžné, že už byste těhotenství chtěla mít za sebou. V posledním trimestru se celý organismus včetně psychiky ženy začíná připravovat na blížící se porod. Někdy se vám dokonce může v noci opakovat sen, že už rodíte.

Výbavička pro miminko

Některé ženy pořizují výbavičku postupně, jiné vše pořídí naráz. Ideální je mít vše připraveno asi měsíc před porodem. Není zdaleka nutné pořizovat vše nové, novorozenec velmi rychle roste. Mějte připravenu tzv. týdenní sadu oblečení vel. 58 nebo 64 (velikost miminka v cm) tj:

  • 8 košilek
  • 8 dupaček
  • 2 noční košilky nebo kombinézy na spaní (dbejte na jejich praktičnost, abyste dítě v noci snadno přebalila)
  • 2 svetříky
  • látkové botičky
  • v zimě zimní kombinézu + zimní čepice + botičky (nejlépe kožešinové papuče) + rukavičky
  • v létě letní bodíčka + kraťasy + 4 ks ponožek + klobouček + tenkou čepičku

Dále nezapomeňte na kočárek, autosedačku, dětskou postýlku popř. koš, lůžkoviny (do 1 roku spí miminko bez polštářku), jednorázové podložky pro přebalování, přebalovací pult nebo podložku, vaničku s lehátkem, zavinovačku, 2-3 lahvičky se savičkami, 1-2 dudlíky, cca 10 ks látkových plen, 2-3 velké osušky, fusak ev. moskytiéru do kočárku dle ročního období, dětskou kosmetiku.   

Více na https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/vybava.html

 

Jak roste miminko 29. týden těhotenství?

Miminko postupně tloustne, vytváří si zásoby tuku, aby udrželo stálou teplotu těla po narození. Rychle tudíž přibírá na váze.

V šedé mozkové kůře, která dosud byla téměř hladká, se začínají vytvářet mozkové závity. Tvoří se též další a další nová nervová spojení, dotváří se mozkové obaly a obaly nervů pro jejich ochranu a správnou funkci.

Smyslové orgány jsou již vytvořeny, jsou dotvořena očička (zornice reaguje stahováním a rozšiřováním na světlo), miminko má dobrý sluch (pozná váš hlas i hlasy blízkých, rádo poslouchá hudbu, hlasitých zvuků se poleká), je vytvořen hmat i chuť.

Protože polyká velké množství plodové vody, často trpí škytavkou, což vy zcela jistě poznáte také.

Plod měří 29. týden těhotenství od temene k zadečku asi 26 cm, váží kolem 1200 g.

Vývoj miminka 29. týden těhotenství: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/dvacatysesty-az-dvacatydevaty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/29-tyden