3. týden těhotenství

16.11.2014 18:20

Co se děje s maminkou 3. týden těhotenství?

3. týden těhotenství, se kolem 14. dne menstruačního cyklu (tzn. asi 2 týdny od začátku poslední menstruace) uvolňuje z vaječníku jedno zralé vajíčko – tomu říkáme ovulace. Bývá to zpravidla střídavě z levého a pravého vaječníku, některé ženy mohou pociťovat píchavou bolest v podbřišku na straně, kde došlo k ovulaci. Vajíčko je vyplaveno do vejcovodu. Takto uvolněné vajíčko je schopno oplodnění, pokud se setká se spermií.

Spermie po ejakulaci mohou být ve vejcovodu již do 5 minut, jejich schopnost oplodnění vydrží celkem 24-72 hodin. Vajíčko je schopno oplodnění po ovulaci zhruba 24 hodin. Nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění je při pohlavním styku v období předpokládané ovulace, čím blíže skutečné ovulaci dojde k pohlavnímu styku, tím je možnost otěhotnět vyšší.

Jak určit termín ovulace?

Určit datum ovulace můžeme několika způsoby:

  • vedením menstruačního kalendáře a měřením bazální teploty – teplota měřená ráno na lůžku po probuzení v pochvě ev. v konečníku (v době ovulace stoupne teplota cca o 0,5 st. C). Zvýšená bazální teplota pak přetrvává až do další menstruace, ev. při otěhotnění  přetrvává při absenci menstruace.
  • v období plodných dnů žena může pozorovat zvýšený hlenový výtok z rodidel
  • některé ženy během ovulace pociťují pobolívání až ostrou píchavou bolest v podbřišku
  • ovulaci lze stanovit i laboratorně z moči či slin
  • u žen s nepravidelným menstruačním cyklem či vlivem stresu nebo nadměrné fyzické či psychické zátěže dochází k posunu ovulace o dny až týdny.

Určení termínu ovulace: https://www.babyonline.cz/terminy/termin-ovulace.html

Jak roste miminko 3. týden těhotenství?

Spojením vajíčka a spermie ve vejcovodu (zhruba 14. den cyklu) vznikne oplozené vajíčko (zygota), a tím skončí proces oplození. Pohlaví dítěte je již nyní určeno. Oplozené vajíčko postupně putuje vejcovodem do dutiny děložní a přitom se opakovaně dělí (stadium moruly).

Asi 6. den od ovulace se dostane do dutiny děložní. Není to již pouhý nahodilý shluk buněk. 9. den od oplození můžeme rozlišit pod obalem vrstvu zevních buněk, které obalují buňky vnitřní. Mezi buňkami začínají vznikat mezibuněčná spojení. Vytvoření těchto spojení pak významně ovlivňuje další vývoj časného zárodku (stadium blastocyty).  
Nadační fond N

Více na https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/prvni-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/3-tyden