30. týden těhotenství

16.11.2014 18:44

Co se děje s maminkou 30. týden těhotenství?

V tomto pokročilém stádiu těhotenství jste čím dál více nemotorná, může se vám stávat, že neustále narážíte břichem někam, kudy jste dříve bez problémů procházela. Můžete mít problémy i se zavazováním bot. Mohou vás začít trápit bolesti v podbřišku nebo v tříslech. Je to důsledek tlaku a tahu těhotné dělohy, lékař by však měl zjistit, zda se předčasně neotevíráte.

Kůže nad zvětšeným břichem je velmi napjatá, občas nepříjemně svědí. Používejte hypoalergenní tělové mléko, pokud je svědění úporné, nechte si vyšetřit jaterní testy. Někdy může dojít vlivem těhotenství k jejich zvýšení.

Mezi 30. - 32. týdnem těhotenství byste měla též absolvovat 3. ultrazvukové vyšetření, které slouží především k ověření správného růstu plodu, určení umístění placenty a množství plodové vody. Miminko již často bývá otočeno hlavičkou dolů, pokud tomu tak není, ještě stále má dost času.

Přírůstek na váze je kolem 9 - 10 kg.

Hygiena v těhotenství

V těhotenství je obecně zvýšena sekrece potních a mazových žláz, proto je vhodné pravidelné sprchování vlažnou vodou, případně krátká koupel ve vlažné vodě.

Příliš horká lázeň naopak vhodná není, stejně jako nadměrné slunění či dokonce použití solária, které navíc zvyšují tvorbu těhotenských pigmentací. V I. trimestru, to je v období organogeneze (vývoj orgánů) může vlivem horkých teplot dojít ke vzniku rozštěpových vad, příp. k vážnějšímu poškození vyvíjejícího se zárodku. V dalším průběhu těhotenství je poškození plodu horkou koupelí nepravděpodobné. Ve III. trimestru je větším rizikem horké lázně vyvolání předčasného porodu, zejména u žen, kterým předčasný porod hrozí.

Po celou dobu těhotenství nejsou vhodné žádné poševní výplachy ani používání příliš dráždivých mýdel, zhoršuje se tak přirozená kyselost pochvy a je větší náchylnost k bakteriálním infekcím.

Jak roste miminko 30. týden těhotenství?

Plod je velice aktivní, nacvičuje si základní pohyby (uchopovací a sací reflex). Neustále šermuje ručičkama, kope nožičkama. Všechny pohyby mají už značnou svalovou sílu, také souhra mezi nervovými podněty a svaly se zlepšuje. Pohyby celého tělíčka a tím i otáčení jsou naopak velmi omezeny, takže u většiny plodů je hlavička již trvale umístěna nad hrdlem děložním, zadeček a nožičky v horní třetině dělohy.

Nehty na ručičkách začínají dosahovat k volným okrajům prstů, na nohou mají mírné zpoždění.

Postupně začne též ustávat tvorba krvinek ve slezině, tuto funkci začíná plnit kostní dřeň, jak je tomu i po celý další život.

Při předčasném porodu ve 30. týdnu těhotenství má miminko při dnešní úrovni porodnické a novorozenecké péče už relativně dobré vyhlídky na přežití a zdravý vývoj (umístění v inkubátoru, který zajišťuje vhodné okolní prostředí a intenzivní péče, by byly samozřejmě nevyhnutelné).

Ve 30. týdnu těhotenství miminko měří od temene k zadečku asi 27 cm, váží asi 1400 g.

Vývoj miminka: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/dvacatysesty-az-dvacatydevaty-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/30-tyden