31. týden těhotenství

16.11.2014 18:45

Co se děje s maminkou 31. týden těhotenství?

Kromě bolestí zad a pánevního pletence, který se rozvolňuje a připravuje se tak na porod, vás mohou začít v těchto dnech těhotenství trápit i bolesti hrudního koše, především dolních žeberních oblouků. Je to způsobeno kopáním a protahováním miminka, které je již často otočeno hlavičkou dolů, a nožičky směřují vzhůru.

Zesilují též poslíčci neboli Braxtonovy-Hicksovy kontrakce dělohy. Mohou být již mírně bolestivé, trvají asi půl minuty, ale na rozdíl od pravých porodních bolestí, bývají nepravidelné a nemají vliv na otvírání porodních cest.

Jak roste miminko 31. týden těhotenství?

Miminko začne v této poslední fázi rychle přibírat na váze. Do termínu porodu přibere totiž ještě kolem 2 kg, tj. v průměru přes 200 g týdně.  Vrásčitá kůže se začíná vzhledem k ukládání tuku vyhlazovat, miminko se zakulacuje a stává se buclatější. Nejčastější poloha v děloze v tomto týdnu je již hlavičkou dolů.

Množství plodové vody dosahuje kolem 800 - 1000 ml, poté začne její množství pomalu klesat (na cca 600 ml v době porodu). Miminko plodovou vodu polyká a zase do ní močí. Plodová voda se však neustále obměňuje.

31. týden miminko měří od temene k zadečku asi 28 cm, váží kolem 1600 g.

Více o vývoji miminka v tomto týdnu: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/dvacatysesty-az-dvacatydevaty-tyden.html

Dětská kosmetika

Asi měsíc před porodem byste měla mít připravenu i dětskou kosmetiku. Co budete potřebovat? Mýdlo, olej (nikdy ne s azulenem – alergizuje), pleťové mléko po koupání, krém k ošetření opruzenin, 60% líh k ošetření pupíku, vatové tyčinky, pleny pro novorozence, vlhké ubrousky, teploměr do vody, nůžky na nehty (mohou být běžné z manikúry), kartáček na vlasy, nezapomeňte doplnit lékárničku (např. pořídit odsávačku hlenů).

Více o výbavě pro miminko: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/vybava.html

Co si zakoupit do lékárničky?

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/31-tyden