32. týden těhotenství

16.11.2014 18:46

Co se děje s maminkou 32. týden těhotenství?

32. týden těhotenství činí přírůstek na váze za celé těhotenství průměrně asi 10 kg a v posledních týdnech se začne zpomalovat. V tomto nebo následujících 2 týdnech (tj. 6 - 8 týdnů před termínem porodu) byste měla nastoupit mateřskou dovolenou. Přesné datum určí váš gynekolog.

Pomalu už se začněte chystat na miminko

To, že nemusíte chodit do práce, zcela jistě uvítáte. Koncem těhotenství se žena většinou necítí již moc dobře. Můžete hůře spávat, cítíte se unavená a nepohyblivá. Využijte čas k odpočinku, chystání výbavičky pro miminko či přípravě dětského pokoje. Sejděte se též s kamarádkami, zajděte si ke kadeřníkovi. Je možné, že v následujícím období již na to nebude čas.

Jak roste miminko 32. týden těhotenství?

Ve 32. týdnu těhotenství pokračuje růst těla, přibývá podkožního tuku. Tělíčko miminka je růžové a pěkně zaoblené. Poměrně rychle se vyvíjí kostra plodu.

Na hrudníčku jsou v místech budoucích prsních bradavek mělké jamky. Do nich ústí již dříve založené základy mléčných žlázek.

Plodové vody je ve 32. týdnu těhotenství stále dostatek, neboť na jejím množství se podílejí také vyvíjecí se ledviny plodu. Činnost ledvin však složení plodové vody nijak nezhoršuje, neboť moč tvoří převážně voda. Zplodiny metabolismu plodu odstraňuje placenta.

Plod měří od temene k zadečku asi 29 cm a váží kolem 1800g.

Nadační fond N

Nákres těla těhotné ženy ve 32. týdnu těhotenství. Vrchol dělohy dosahuje asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a dolním okrajem hrudní kosti. Značně zvětšená děloha vysouvá nahoru břišní útroby a stlačuje je.

Nadační fond N

Snímek jasně demonstruje, že v prostoru vymezeném plodovými obaly začíná být plodu poněkud těsno. V blízkosti obličeje jsou zachyceny jak horní, tak dolní končetina. Na chodidle nožičky (dolní šipka) je dobře patrný mohutnější paleček (horní šipka) a štíhlejší prsty.

Více o vývoji miminka v tomto týdnu: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/tricaty-az-tricatyctvrty-tyden.html

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená (MD) souvisí s porodem a péčí o narozené dítě a trvá 28 týdnů. Narodí-li se dvě a více dětí, trvá 37 týdnů.

Mateřskou dovolenou nastupuje těhotná 6-8 týdnů před termínem porodu. O přesném datu rozhoduje gynekolog, od něj dostane těhotná žena formulář o nástupu na mateřskou dovolenou, který pak vyplněný odevzdá svému zaměstnavateli (případně na Městskou správu sociálního zabezpečení, je-li nezaměstnaná, OSVČ nebo studentka).

Tzv. peněžitá pomoc v mateřství, kterou bude žena pobírat, je dávka z nemocenského pojištění. Počítá se jako 69% z denního vyměřovacího základu.

Po skončení této doby žena plynule přejde na rodičovskou dovolenou. Její délku si může v rozhodných termínech vybrat a podle zvolené varianty bude od státu dostávat určitou výši tzv. rodičovského příspěvku.

Více informací: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html a https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/32-tyden