33. týden těhotenství

16.11.2014 18:47

Co se děje s maminkou 33. týden těhotenství?

Počínaje 33. týdnem těhotenství byste měla chodit do těhotenské poradny každé 3-4 týdny (do 36. týdne, liší se dle lékařů a dle průběhu těhotenství). Při každé návštěvě se kontroluje přírůstek hmotnosti, měří se krevní tlak, vyšetřuje se moč, sledují se otoky. Dále většinou následuje vaginální vyšetření s kontrolou stavu porodních cest – děložního čípku).

Nezapomínejte do svého jídelníčku zařadit hodně vápníku (mléko, jogurty), miminko jej potřebuje ke zpevnění kostí.
 

Jak roste miminko 33. týden těhotenství?

Poloha plodu se 33. týden těhotenství v děloze ve většině případů již ustálila. Pokud je vaše miminko stále hlavičkou nahoru, ještě stále je možnost, že se samo otočí.

Poloha plodu je dána vztahem dlouhé osy plodu k dlouhé ose dělohy. Nejčastější je poloha podélná (99,5 %). Přitom bývá nad pánevním vchodem hlavička (pak se jedná o polohu podélnou hlavičkou (asi v 96 %), nebo pánevní konec plodu (asi 4 %) – poloha podélná pánevním koncem. Výjimečně se stává, že miminko leží v děloze napříč nebo šikmo (poloha příčná nebo šikmá).

Nadační fond N

Plod si dumlá paleček.

Plod měří od temen k zadečku asi 30 cm a váží cca 2000 g.

Více o vývoji miminka v tomto týdnu: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/tricaty-az-tricatyctvrty-tyden.html

Poloha plodu koncem pánevním

Většina plodů je ke konci těhotenství uložena hlavičkou dolů. Asi 4 % plodů však zůstane v poloze s hlavičkou vzhůru až do porodu. Naléhající částí na děložní hrdlo je tedy pánevní konec miminka, v případě porodu se i tato část nejdříve rodí. Podle různého postavení nožiček může mít i tato poloha několik typů (na pánevní vchod naléhají nožičky, zadeček, nožičky i zadeček, výjimečně kolínka).

Přetrvává-li poloha plodu koncem pánevním i ve 36. týdnu, může vám lékař nabídnout pokus o zevní obrat plodu na polohu podélnou hlavičkou. Obrat se provádí pomocí hmatů přes břicho, bývá vesměs nebolestivý a jeho úspěšnost je kolem 50%. Metoda s sebou nese jen velmi nízká rizika. Její výhodou je, že při úspěšném provedení vám umožní rodit přirozeně, kdežto zůstane-li plod v poloze podélné koncem pánevním, máte mnohem vyšší pravděpodobnost, že těhotenství bude ukončeno císařským řezem. Porody plodů koncem pánevním bývají řazeny mezi porody rizikové. Častěji, zejména u prvorodiček, se volí císařský řez jako metoda ukončení těhotenství, ale v případě příznivých podmínek můžete rodit i vaginální cestou. V každém případě by bylo vhodné se o vašem porodu poradit v porodnici, kde se chystáte rodit.

Více na: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/vyvoj-miminka/poloha-plodu.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/33-tyden