35. týden těhotenství

16.11.2014 18:48

Co se děje s maminkou 35. týden těhotenství?

35. týden těhotenství děloha dosahuje nejvýše z celé gravidity. To způsobuje i značné obtíže dechové (někdy se vám může stát, že se jakoby nemůžete dodechnout, přestože jste v klidu), při chůzi se vzhledem k nedostatku dechu musíte i zastavovat. Nebojte se, je to zcela běžné, v posledním měsíci těhotenství dojde vzhledem k rozvolnění hrdla děložního k mírnému poklesu dělohy. Vzhledem k vysokému stavu dělohy bývá nejsilnější z celého těhotenství i pálení žáhy.: tehotenstvi/problemove-situace/bezne-tehotenske-potize.html#tehu-potize1.

Jak roste miminko 35. týden těhotenství?

Po celé toto období pokračuje růst těla dítěte i jeho jednotlivých částí. Vyzrávají vnitřní orgány, které pokud již nefungují, připravují se na činnost po porodu. Miminko je v tomto období již v pohybu značně omezeno, v děloze zaujímá typickou polohu, hlavička je ohnutá a bradička se dotýká hrudníku. Ohnutá jsou i zádíčka a končetiny. Ručičky jsou ohnuty v loktech a jsou překřížené na přední straně hrudníku. Dolní končetiny jsou ohnuty v kyčlích i v kolenou, holeně jsou překřížené na přední straně bříška. Tomuto uspořádání se říká pravidelné držení plodu.

Nadále pokračuje tvorba tukových zásob.

Plod měří od temene k zadečku asi 33 cm, váží asi 2500 g.

Více o vývoji miminka v tomto týdnu: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/tricaty-az-tricatyctvrty-tyden.html

Císařský řez

Je nejčastější operací v porodnictví sloužící k vybavení plodu z dělohy. Její frekvence celosvětově trvale stoupá a v roce 2008 v ČR již dosáhla 20% (kolísá dle jednotlivých pracovišť). V perinatologických centrech je vyšší z důvodu koncentrace rizikových těhotenství a rizikových porodů).

Důvodů, které vedou k tomuto zákroku je celá řada: zúžení pánve ženy, nepravidelné polohy miminka, krvácení z porodních cest, výhřez pupečníku, vícečetná těhotenství, onemocnění matky, velký plod, stav po císařských řezech

Břišní stěna se většinou otvírá příčným řezem na hranici ochlupení - tzv. bikini řez, po zahojení bývá často prakticky neviditelná, děloha se otevírá příčným řezem v dolním děložním segmentu.

Plánovaný císařský řez se většinou provádí ve spinální nebo epidurální anestezii, kdy žena zůstává po celou dobu při vědomí a ztrácí dočasně jen cit těla od prsou dolů.

Břicho po operaci bývá bolestivé, laktace nastupuje o pár dnů později než po normálním porodu.  Minimálně 6 týdnů by se žena neměla namáhat.

Více o císařském řezu: porod/cisarsky-rez.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/35-tyden