36. týden těhotenství

16.11.2014 18:49

Co se děje s maminkou 36. týden těhotenství?

V těchto týdnech těhotenství ženy většinou pociťují stále častější a silnější děložní kontrakce, které jsou přípravou na porod. Dosud pevné a dlouhé hrdlo děložní se musí před začátkem porodu zkrátit a  hlavička miminka již někdy  koncem tohoto týdne sestoupí o něco níž do pánve, zvláště u žen, které již rodily.  

Ve 36. týdnu těhotenství se při gynekologickém vyšetření odebírá stěr z pochvy k určení eventuální streptokokové infekce skupiny B (tzv. GBS).  Pokud je u vás potvrzena přítomnost Streptokoka skupiny B, budou vám v průběhu porodu podána antibiotika k prevenci nákazy plodu v průběhu porodu.  
 

Jak roste miminko 36. týden těhotenství?

Miminko i ve 36. týdnu těhotenství velmi rychle nabírá na hmotnosti. Na zvýšení hmotnosti se podílí nejenom růst miminka, ale zejména velký přírůstek podkožní tukové tkáně. V tomto období také opadává na většině povrchu těla miminka jemné primární ochlupení – lanugo. Sekundární ochlupení (vlásky, řasy, obočí), naopak sílí a rostou do délky. Některá miminka mívají při narození pěknou „hřívu“.

36. týden těhotenství plod měří od temene k zadečku asi 34 cm a váží asi 2700 g.

Více o vývoji miminka v tomto týdnu: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/tricaty-az-tricatyctvrty-tyden.html

GBS (SAG) pozitivita

Pozitivní GBS (SAG) znamená přítomnost streptokoka skupiny B (Streptococcus agalactiae) v pochvě ženy. Přítomnost této bakterie je poměrně častá (asi u 20 % žen). Většinou nezpůsobuje žádné obtíže, v případě porodu existuje ale riziko nákazy plodu při průchodu porodními cestami.

Vyšetřují se tedy všechny těhotné ženy ve 36. týdnu gravidity, kterým je proveden štětičkou stěr z pochvy a získaný vzorek je odeslán na mikrobiologii. Během těhotenství, zejména pokud žena nemá žádné obtíže, není většinou potřeba léčby. Pokud má však žena obtíže již během těhotenství nebo ji hrozí předčasný porod, zahajuje se léčba dříve, zejména pokud se vyskytuje vysoká koncentrace této bakterie i v moči.

Riziko pro plod nastává až během porodu. Nákaza novorozence může mít různé formy závažnosti (zápal plic, zánět mozkových blan nebo celková sepse tj. přítomnost bakterií v krvi miminka). Proto se ženám, které mají pozitivní výsledek na streptokoka, podává během porodu antibiotikum v infuzi (většinou se volí antibiotikum penicilinového typu), které nákaze novorozence zabrání.

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/36-tyden