38. týden těhotenství

16.11.2014 18:50

Co se děje s maminkou 38. týden těhotenství?

Jelikož fyziologické těhotenství trvá 40 +/- 2 týdny, můžete začít rodit prakticky kdykoliv. Váš partner by měl být neustále ve střehu a nevypínat mobil. Není však důvod sedět doma a čekat. Choďte na procházky do přírody, nezapomínejte však na doprovod.

Po dohodě s ošetřujícím gynekologem je vhodné se již objednat na ambulanci porodnice, kde jste se rozhodla rodit. Zde vám bude odebrána anamnéza, budete vyšetřena, natočí vám KTG, popř. vám bude proveden ultrazvuk. Do této ambulance pak budete zvána na pravidelné kontroly minimálně v týdenních intervalech. V případě, že vám začnou děložní kontrakce nebo odteče plodová voda, jedete už do známého prostředí, kde vás znají.
 

Jak roste miminko 38. týden těhotenství?

Miminko je též zralé a připravené na porod.

U kluků jsou již varlata sestouplá v šourku, u děvčat velké stydké pysky překrývají malé stydké pysky – obojí je jedním ze znaků donošenosti plodu.

Nadále probíhá vyzrávání nervových buněk spolu s myelinizací (obalováním) nervových vláken, to však bude pokračovat ještě dlouho po narození.

38. týden těhotenství plod měří od temen k zadečku 35cm a váží asi 3100g.

Více o vývoji miminka v tomto týdnu: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/tricatypaty-az-tricatyosmy-tyden.html

Porod

Porod má 3 (resp. 4) fáze.

První doba porodní (neboli otevírací), která trvá hodiny, se pomocí silných pravidelných děložních kontrakcí zkracuje děložní čípek a otevírá děložní hrdlo. V otvírací době dochází k odtoku plodové vody a končí maximálním otevřením hrdla, tzv. děložní branky (na 10 cm). Otvírací doba je delší u prvorodiček.

V druhé porodní době (vypuzovací), která trvá zpravidla desítky minut (nejčastěji kolem 20), cítí žena potřebu tlačit a za součinnosti břišního lisu a děložních stahů je plod vytlačen porodními cestami ven.


Ve třetí době porodní je odloučena placenta (nejčastěji do půl hodiny od porodu dítěte) od děložní stěny a vyloučena z těla ven. Dochází k mohutné a dlouhé kontrakci dělohy, která brání krevním ztrátám, tím že dojde k zaškrcení děložních cév. Rodička je většinou 2 hodiny po porodu sledována ještě na porodním sále a poté přeložena na oddělení šestinedělí. Tato část porodu se někdy nazývá čtvrtou dobou porodní.

Více informací o porodu: https://www.babyonline.cz/porod.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/38-tyden