39. týden těhotenství

16.11.2014 18:51

Co se děje s maminkou 39. týden těhotenství?

Je zcela přirozené, že jste v tomto období těhotenství trochu podrážděná a chtěla byste to vše mít již za sebou. Nervozitou se vyznačuje i vaše okolí. Nebojte se chovat asertivně, a pokud vám neustále telefonáty, zda už rodíte, nejsou vhod, odmítněte je.

Porod nyní může nastat prakticky kdykoli. Známkou opravdového začátku porodu jsou silnější kontrakce, než byly dosud, a které, na rozdíl od poslíčků, jsou již pravidelné. Zpočátku mohou přicházet v dlouhých intervalech, tyto se však postupně zkracují. Do porodnice se doporučuje jet v případě kontrakcí v intervalech asi 5 minut nebo při odtoku plodové vody.

Dalším důvodem, proč jet do porodnice je:

-    výrazné snížení aktivity plodu
-    vaginální krvácení či silné bolesti břicha
-    silná bolest hlavy, dvojité či neostré vidění

Jak roste miminko 39. týden těhotenství?

Miminko je zcela donošené, kdyby se narodilo, budou jeho životní funkce fungovat samostatně.

Hlavička je jednou z největších částí těla. Její průchod porodním kanálem je nejobtížnější fáze porodu. Usnadňuje ho do značné míry určitá plastičnost lebky. Kosti lebky se totiž díky vazivovým spojením mohou posunout či se mohou jejich okraje překrýt.

Mozek je již dostatečně zralý, aby mohl řídit životní funkce zajišťující přežití novorozence. Dobře vyvinutý je sací a uchopovací reflex. Ručička dokáže již s výraznou silou uchopit nabídnutý prst. V tomto období je plod připraven opustit své prostředí mateřského organismu.

Miminko měří od temen k zadečku 36cm, váží asi 3300g.

Více o vývojimiminka v tomto týdnu: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/tricatypaty-az-tricatyosmy-tyden.html

Znaky donošenosti plodu

Na konci těhotenství má donošené a zralé miminko tyto znaky:
-    celková délka je asi 50 cm, hmotnost se nejčastěji pohybuje mezi 3000-3500g
-    kůže je růžová a hladká, protože lanugo během posledního měsíce opadalo (jemné vlásky lanuga mohou zůstat na ramenech a zádech novorozence), obrysy těla jsou zaoblené, v posledním měsíci se zdvojnásobilo množství podkožního tuku
-    obočí a řasy jsou dobře vytvořené, vlásky na hlavičce jsou dlouhé několik cm, nehty přesahují konce prstů
-    u chlapců jsou varlata sestouplá do šourku (původně se založila v dutině břišní), dívky mají malé stydké pysky překryty velkými
-    svůj příchod na svět ohlašuje novorozeně bezprostředně po porodu křikem a čilými pohyby
-    pokud dojde v průběhu porodu k deformaci hlavičky, pak se tato deformace zpravidla do několika týdnů srovná, fontanely (měkká místa na lebeční klenbě) přetrvávají do dětského věku a umožňují růst mozku

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/39-tyden