40. týden těhotenství

16.11.2014 18:52

Co se děje s maminkou 40. týden těhotenství?

Poslední, 40. týden těhotenství se již pravděpodobně cítíte velmi neohrabaná a unavená. V noci špatně spíte, je to způsobeno jednak nervozitou a očekáváním porodu každým dnem, jednak tím, že už obtížně hledáte vhodnou polohu ke spaní.

Pokud již chcete porodit, volte raději chůzi než posedávání doma, večer se vykoupejte v teplé vodě (ne však příliš teplé), jedním z osvědčených receptů je též sex ve vhodné poloze. Látky obsažené v ejakulátu totiž přirozeně urychlují vyzrávání hrdla děložního.

Prvním znakem blížícího se porodu bývá často odchod hlenu s příměsí krve (tzv. hlenové zátky), znamená to, že začíná rozevírat děložní hrdlo.
 

Jak roste miminko 40. týden těhotenství?

Miminko vypadá stejně jako zralý novorozenec.

Stav novorozence po porodu se hodnotí pomocí tzv. Apgar skóre. Jedná se o bodové ohodnocení zdravotního stavu novorozence v 1., 5., a 10. minutě po narození, celkové hodnocení je v rozmezí 0 až 10 bodů (např. tedy 8/10/10). Hodnotí se:
-    srdeční frekvence
-    dechová aktivita
-    barva kůže
-    svalový tonus
-    reakce na podráždění

Každá z funkcí se hodnotí 0-2 body, maximum je tedy 10 bodů. Skóre 7 a více je normální, přičemž důležité je skóre v 5. minutě. Při nižším skóre je potřeba další vyšetření resp. péče o novorozence.

Pupečníková krev

Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstane po přerušení pupečníku v placentě. Její nenahraditelnost spočívá v tom, že obsahuje buňky, které se v takové podobě už nikdy během života v organismu nevyskytnou. Jsou to tzv. zárodečné buňky, které mají schopnost se množit a přeměňovat v různé typy buněk (např. buňky produkující inzulin, mozkové buňky či buňky srdečního svalu aj). V praxi se však zatím využívají zárodečné krvetvorné buňky, které zajišťují krvetvorbu a jsou používány v léčbě nádorových onemocnění (např. leukémie) nebo vrozených poruch imunity a metabolismu.

Rodička se rozhoduje, jak s pupečníkovou krví naloží. Může ji nechat zlikvidovat jako biologický odpad, může ji darovat či ji nechat uskladnit pro vlastní potřebu.

Možnost dárcovství v ČR zajišťuje Banka pupečníkové krve (BPK). Dárcovství je anonymní, bezplatné, žena není honorována. Kmenové buňky jsou zařazeny do celosvětového registru.

Více informací získáte v těhotenské poradně, zjistěte si též, zda v porodnici, kde plánujete rodit, je odběr pupečníkové krve možný. Ne všechny porodnice tento odběr zajišťují. Uchování krve pro vlastní potřebu je možný pouze tam, kde mají pracoviště uzavřenou smlouvu s komerčními firmami, jež se uskladněním pupečníkové krve zabývají.

Dárcovský odběr – kontakty::
•    www.bpk.cz
•    tk.banka@fnbrno.cz , tel. 532 233 997

Více na https://www.babyonline.cz/porod/pupecnikova-krev.html
 

Více o vývoji miminka v tomto týdnu: https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/tricatypaty-az-tricatyosmy-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/40-tyden