5. týden těhotenství

16.11.2014 18:22

Co se děje s maminkou 5. týden těhotenství?

5. týden těhotenství se již Vaše menstruace se nedostavila. Udělala jste si těhotenský test a na něm spatřila 2 proužky!
V tuto chvíli vás jistě zavalila vlna emocí. Čeká vás to nejkrásnější v životě ženy. Mít dítě.

Je úplně normální, že spolu s radostí vás zachvátí i obava, jestli vše dobře dopadne a vy porodíte zdravé dítě – ničeho se neobávejte, dodržujte zdravý životní styl, poslouchejte své tělo a lékaře. Toto období si užívejte.

Některé ženy mohou být k hormonálním změnám a rozvoji těhotenství velmi vnímavé (cítí, že jsou těhotné), jiné ženy v tomto období nemusí pociťovat změny žádné. Můžete pociťovat zvýšené napětí v prsou a podbřišku, to však bývá i známkou blížící se menstruace.  V důsledku hormonálních změn jste nezvykle přecitlivělá, můžete mít častý pocit na omdlení (v dopravních prostředcích, v přetopených místnostech). Trpíte zvýšenou únavou. Častá bývá zvláštní (kovová) chuť v ústech. Nevolnosti či zvracení většinou v tomto stadiu těhotenství ještě nebývají časté.

Jak ověřit těhotenství?

Pro potvrzení gravidity je možno použít těhotenský test (z moči), běžně dostupný v lékárně či drogerii. Většina z nich je poměrně spolehlivá a žena si může potvrdit graviditu již několik dnů po vynechání menstruace (někdy již první den skluzu menses). Známkou pozitivity jsou 2 proužky.

Pozitivita těhotenského testu je důvodem objednat se k lékaři, který může potvrdit těhotenství pomocí krevních testů (pozitivní již cca 9. den po oplodňujícím pohlavním styku (- zjišťuje se hladina těhotenského hormonu v krvi (lidského choriogonadotropinu hCG). Jeho hladina prudce stoupá v prvních dnech těhotenství (jeho zvýšená hodnota se prokáže jako druhý proužek na těhotenském testu z moči).

Více o těhotenských testech: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/tehotensky-test.html

5. týden těhotenství je možno graviditu ověřit pomocí ultrazvukového vyšetření – prokáže se přítomnost zárodku v děloze. Bušící srdce lze prokázat na ultrazvuku až o 1-2 týdny později.

Kdy je těhotenství průkazné?

Jak roste miminko 5. týden těhotenství?

Dvouvrstevný zárodečný terčík se začíná 5. týden těhotenství prodlužovat. Mezi vnějším a vnitřním zárodečným listem vzniká střední zárodečný list – mezoderm. V 5. týdnu těhotenství (asi 17. den vývoje po oplodnění) jsou založeny všechny 3 zárodečné listy – trojvrstevný zárodek. Ze zárodečných listů vznikají později všechny tělní tkáně a orgány. Z vnitřní vrstvy (entodermu) se vyvíjí základ plic, jater, trávicího systému a slinivky břišní. Z mezodermu (střední vrstvy) se vyvíjí kostra, svaly, ledviny, cévy a srdce. Zevní vrstva (ektoderm) je základem pro vznik nervového systému, kůže, oční čočky a zubní skloviny.

Mozek a mícha vznikají nejprve přeměnou vnější části zárodku na nervovou ploténku. Z ní se vyvine základ nervové trubice. Její horní konec se zvětšuje do základu mozku, z dolní štíhlejší části vzniká základ hřbetní míchy. Po jejich stranách se začnou rýsovat základy obratlů.

Pro zajištění výživy zárodku je nezbytně nutné časné založení vlastního krevního oběhu. Jeho první základ tvoří krevní ostrůvky ve žloutkovém váčku, z nich se postupně vyvinou jednoduché cévy, které obsahují krvinky. Již před koncem 5. týdne je krevní oběh tvořen jednoduchou trubicí se základem srdce. Srdeční základ začíná tepat a krev začíná proudit již na konci 5. týdně těhotenství (3. týdny od oplození) - krevní oběh je tedy prvním systémem, který se ujímá funkce.

V této době je tedy zárodek (embryo) vzpřímený, na horním konci dominuje tlustý, dosud neuzavřený základ mozku, pod ním jsou v podobě jamky založena primitivní ústa, pod nimi je základ srdce. V tomto stadiu připomíná zárodek miniaturní rybí plůdek (asi 1-2mm).

Nadační fond N

Jak vypadá vaše těhotenství na ultrazvuku?

Nadační fond N

Ultrazvukový snímek pochází z ukončeného 5. týdne (5+0). Je na něm vidět žloutkový váček o velikosti 5 mm.

Více na https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/treti-tyden.html

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, kde byl rovněž pořízen ultrazvukový obrázek, autor: MUDr. M. Pětroš.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/5-tyden