7. týden těhotenství

16.11.2014 18:24

Co se děje s maminkou 7. týden těhotenství?

7. týden těhotenství můžete pozorovat první malé změny tělesné hmotnosti, tělo se jakoby mění.
Váhový přírůstek (pokud není naopak úbytek vzhledem ke zvracení či nevolnosti) je asi 0,5 – 1 kg, odpovídá však i kolísání hmotnosti před menstruací.

Pomalu se vám začínají zvětšovat prsy. Bývají napjaté, prosáklé, zmnožuje se modravá kresba podkožních žilek. Je vhodné prsy promazávat krémem proti striím či alespoň tělovým mlékem nebo olejem.

Jednou z nejčastějších obtíží v graviditě bývají žaludeční nevolnosti a zvracení. Objevují se koncem 1. měsíce a obvykle mizí ve 4. měsíci. Nemusí se však vyskytnout vůbec, stejně jako ostatní příznaky těhotenství  (těhotenské chutě, pocit na omdlení, zvýšená únava, podrážděnost, časté nucení na močení) jsou velmi individuální. Každá žena může mít různé obtíže, i jednotlivá těhotenství u jedné ženy mohou probíhat různě. Děje se tak v důsledku hormonálních změn v organismu.

Jak roste miminko 7. týden těhotenství?

Zárodek se volně vznáší v plodové vodě.

V 7. týdnu těhotenství se rychle zvětšuje zejména hlavová část zárodku (tvoří téměř polovinu délky celého těla). Její růst souvisí s rychlým vývojem mozku.

Vašemu miminku se začíná vytvářet obličej. Vchod do ústní dutiny je zatím nepřiměřeně široký. Je vytvořen základ dolní i horní čelisti. Základy očí jsou uloženy daleko od sebe po stranách formujícího se obličeje. Při pohledu zepředu nejsou vidět.

Základy horní končetiny (ručičky) rostou do délky. Původně jednoduché ploutvičky nabývají podobu maličkého pádla. Jejich horní část se formuje do tvaru válečku. Od dolní, širší, kratší a ploché části je oddělena zúžením (budoucí zápěstí).

Nadační fond N

Dolní končetiny jsou oproti horním končetinám ve vývoji téměř o týden opožděny. Toto zpoždění si udržují i ve svém dalším vývoji (i po narození).

Základy obratlů jsou v tomto období založeny v celém rozsahu, celkem je jich 42-44 párů. Několik horních a dolních párů se záhy rozpadne, nakonec zůstane zachováno 34 párů, což odpovídá počtu páteřních obratlů člověka.

Na přední straně zárodku vzniká pupeční provazec. V tomto provazci probíhají životně důležité pupeční cévy. Pupeční žíla vede okysličenou a živinami bohatou krev z těla matky do zárodku.

7. týden těhotenství je délka embrya (zárodku) asi 10 mm a váha asi 0,8 g.

Více  na https://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka/paty-tyden.html

Je potřeba navštívit lékaře?

V tomto týdnu již lékař dobře vidí na ultrazvuku „bušící“ srdce vašeho budoucího miminka.
Těhotenství je potvrzeno.

V případě, že se dosud nedostavila menstruace, těhotenský test je pozitivní (hodnota hCG  - lidského choriogonadotropinu je již vysoká), ale plod není v děloze na ultrazvuku vidět, je potřeba vzít v úvahu i možnost mimoděložního těhotenství. Tato situace vyžaduje další důkladné lékařské vyšetření a vždy se musí na tuto nepříznivou situaci pomýšlet. Zvlášť velkou pozornost je třeba věnovat ženám, které v minulosti již podobnou událost prodělaly.

Více o mimoděložním těhotenství: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/mimodelozni-tehotenstvi.html.

Jak vypadá miminko 7. týden těhotenství na ultrazvuku?

Nadační fond N

Snímek z ultrazvuku pochází z 6+5, tedy ukončeného 6. týdne + 5 dní ze sedméno, je vidět žloutkový váček s náznaky struktury plodu o velikosti 9 mm.

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, kde byl rovněž pořízen ultrazvukový obrázek, autor: MUDr. M. Pětroš.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/7-tyden