po 40. týdnu těhotenství

16.11.2014 18:52

Co se děje s maminkou po 40. týdnu těhotenství?

Možná jste ano tento týden stále neporodila a už vám to připadá k nevydržení. Zkuste se uklidnit, je to zcela normální, těhotenství trvá 38-42 týdnů. Po proběhlém termínu porodu byste měla být sledována v ambulanci porodnice, kde budete rodit a kontroly jsou častější, většinou 2-3x týdně. Pokud je vše v pořádku, bude se čekat přibližně 10-12 dnů. Do té doby většina rodiček porodí. Pokud byste přesto v tomto období neporodila, či pokud by bylo ze zdravotních důvodů důležité porod rozběhnout, existuje několik možností tzv. indukce porodu. Jedná se vlastně o umělé vyvolání děložní činnosti, které vede k vypuzení plodu.

Nejčastěji se provádí:
-    Hamiltonův hmat – odloučení dolního pólu vaku blan při vaginálním vyšetření
-    Vyvolání porodu pomocí hormonu prostaglandinu, který se ve formě tablet (gelu) zavádí do pochvy a který urychlí přípravu děložního hrdla a vyvolá děložní činnost.
-    dirupce vaku blan – tzn. vypuštění plodové vody, které rovněž často vede k nástupu děložních stahů
-    podání infúze s oxytocinem, což je hormon,  který vede k vyvolání či posílení děložní činnosti. Podává se až po odtoku plodové vody.

Analgezie v průběhu porodu

Porod je velmi bolestivý proces. Jedná se ale o bolest přirozenou, která k porodu patří a která má zároveň i svůj obrovský význam – posiluje vztah mezi matkou a dítětem a vede k formování osobnosti matky. Některé ženy si nepřejí porodnickou bolest nijak ovlivňovat a chtějí ji „prožít“. Jiné ženy si naopak přejí porodnickou bolest utlumit či zcela odstranit. Žádná z metod porodnické analgezie nevede k bezbolestnému porodu, některé metody jsou ale účinnější než jiné. Poraďte se s porodní asistentkou nebo lékařem. Mezi nejúčinnější metody patří i epidurální analgezie.          

Epidurální analgezie

Epidurální analgezie patří mezi nejúčinnější metodu ovlivnění bolesti za porodu. V posledních letech je tato metoda velmi rozšířená. Cílem je mírnit bolest v první době porodní, kdy se otevírají porodní cesty a v druhé době porodní, kdy se rodí miminko a při následném eventuálním šití poranění po porodu.

U každé rodičky je třeba podání analgezie posuzovat individuálně.

Nelze ji provést v případě, kdy rodička má problém s krevní srážlivostí či je na antikoagulační (protisrážlivé) terapii, v případě kdy vpichu brání deformita páteře či infekční ložiska na kůži v místě vpichu, problém může nastat i při tetování v bederní oblasti (dnes časté).  Problémem může být i silná obezita.

Při epidurální analgezii žena necítí nepříjemnou bolest, ale neztrácí vládu nad svýma nohama a na povel může efektivně tlačit.

Možnou komplikací je přechodný pokles krevního tlaku, krvácení v místě vpichu, alergická reakce na anestetikum nebo bolest hlavy po výkonu.

Za provedení epidurální analgezie se v některých porodnicích platí. Více na https://www.babyonline.cz/porod/porod-prubeh/analgezie.html

Jak roste miminko po 40. týdnu těhotenství?

Právě jste porodila….!

Narozením miminka končí první etapa života každého z nás, etapa, která se odehrála uvnitř mateřského organismu. Plným právem můžeme toto období označit jako zázrak.

Z jediné malé buňky se vyvinul nový člověk. Je schopný samostatné existence a má se čile k světu.

Všechno dobře dopadlo, je čas na úlevu a velkou radost. Nadešla chvíle, kterou jste si představovala snad tisíckrát, držíte v náručí a díváte se na svoje miminko. Konečně se můžete seznámit s tím, koho už navždy budete nejvíc na světě milovat.

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava.

zdroj: www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/po-40-tydnu